سه شنبه ۶/مهر/۱۴۰۰
 
آموزش خوشنویسی

آموزش شامل خوشنویسی با خودکار به شیوه نستعلیق و نسخ طی دوره 2 ماهه بصورت تضمینی با روشی جدید و آسان برای تمامی سنین. آموزش خوشنویسی با قلم نی در چهار سطح متوسط، خوش، عالی و ممتاز می باشد خوشنویسی هنری است که برخلاف عقیده اکثریت افراد تنها نیازمند استعداد نیست و با تمرین، هرکسی می تواند خطی زیبا داشته باشد.

خوشنویسی یکی از هنر های دستی می باشد، که به آسانی و سادگی و به وسیله چند ابزار ساده، مثل مرکب، ابزار های نوشتار مثل قلم های نوشتار، و همچنین یک سطح به عنوان سطح نوشتار از قبیل کاغذ ها و مقوا ها بوجود می آید.

شغل خوشنویسی یکی از شغل هایی است که امروزه دارای کاربرد های زیادی در زمینه های مختلف می باشد. از جمله این زمینه ها می توان به کاربرد آن در زمینه تولید کتاب، نوشتن اطلاعیه، نوشتن تابلو و … اشاره کرد. انواع خطوط خوشنویسی که در این موارد استفاده می شوند، شامل خطوط نستعلیق، نستعلیق شکسته، کتابت و چلیپا هستند. فردی که به عنوان خوشنویس استخدام می شود و شغل خوشنویسی را انتخاب می کند، باید با ظرافت و دقت ویژه ای کار خود را انجام دهد و در کار خود بسیار حساس باشد تا کیفیت کار خود را بالا ببرد. مراحل انجام خوشنویسی و طراحی و اجرای یک متن بر روی یک صفحه کاغذ خوشنویسی به شرح زیر می باشد:

  1. ابتدا بایستی متنی را که می خواهیم به صورت خوشنویسی شده طراحی و اجرا کنیم انتخاب کنیم.
  2. سپس بایستی بر اساس متنی که انتخاب نموده ایم و متناسب با آن قلم مورد نیاز برای طراحی و نوشتن متن را انتخاب کرده و کار خود را شروع کنیم. سپس بایستی روی صفحه، خطی کشیده شود و متن مورد نظر روی آن خط سوار شده و قرار گیرد. قواعد خوشنویسی نیز باید بطور کامل رعایت شوند. به عنوان مثال، اگر قصد نوشتن یک بیت شعر را داشته باشیم، نباید بیش از یک حرف کشیده در هر مصرع داشته باشیم. و یا اینکه نباید حرف کشیده در اول مصرع قرار بگیرد و … .

ابزار های خوشنویسی

ابزار های کار برای یک خوشنویس، شامل مواردی هستند که یک هنرمند، به کمک آن ها می تواند به خلق یک اثر دست بزند. از موارد مهم در مورد ابزار آلات خوشنویسی، این است که این ابزار ها بایستی دارای کیفیت مناسب و بالا باشند تا در خلق اثر خوشنویسی، به فرد هنرمند کمک کنند. در صورتی که این ابزار آلات دارای کیفیت مناسب نباشند، خلق اثر هنری زیبا و ارزشمند، بسیار سخت می باشد. ابزار آلات مهم و اصلی این فن و مهارت، شامل موارد زیر می باشند:

قلم نی: یکی از ابزار آلات بسیار مهم که کیفیت آن در خلق یک اثر زیبا در حوضه خوشنویسی، بسیار مهم و حیاتی می باشد، قلم نی می باشد. قلم های دزفولی برای استفاده در مواردی که هنرمندان می خواهند خط ریز یا متوسط بنویسند مورد استفاده قرار می گیرد و برای مواردی که قصد نوشتن خط های درشت دارند، از نی های خیزران استفاده می شود. کیفیت این قلم نی ها، در خلق یک اثر زیبا و به یاد ماندنی بسیار مهم می باشد. تا جاییکه هنرمندان و کارشناسان در این حوضه برای خرید قلم نی ها با کیفیت بالا، حساسیت زیادی به خرج داده و سعی می کنند بهترین انواع قلم نی ها را برای خلق اثر خود انتخاب کرده و خریداری نمایند.

کاغذ: از دیگر ابزار آلاتی که در خلق یک اثر هنری تحت عنوان یک متن خوشنویسی شده، بسیار مهم و ضروری می باشد و کیفیت خوب آن مد نظر هنرمندان می باشد، کاغذ خوشنویسی می باشد. این کاغذ ها، قبلا به صورت سنتی و دستی ساخته می شدند و مراحل ساخت و تولید پیچیده ای داشتند. حال آن که امروزه برای خلق اثر در حوضه خوشنویسی، کاغذ هایی به نام کاغذ گلاسه، و بخصوص کاغذ گلاسه مات مورد استفاده قرار می گیرند.

مرکب: جزء دیگری که در خلق اثر خوشنویسی بسیار مهم می باشد، مرکب می باشد. مرکب مورد استفاده در این هنر، باید مرکب مخصوص خوشنویسی باشد. مرکب مشکی، معمولا بیشترین استفاده را در این هنر دارا می باشد و پس از آن مرکب قهوه ای می باشد. جهت کارایی بهتر مرکب، و اینکه مرکب به صورت مناسبی جذب قلم نی شود، بهتر است چند قطره آب مقطر یا گلاب به آن اضافه شود. این کار باعث می شود که مرکب، مدت زمانی بیشتری روی قلم نی بماند و در ادای حروف کشیده بسیار کمک کننده باشد.

علاوه بر این وسایل خوشنویسی که در بالا ذکر شد، برای اجرای یک طرح خوشنویسی با کیفیت و زیبایی بالا، از لوازم و ابزار آلات دیگری نیز استفاده می شود که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

دوات، لیقه، قطره چکان ، قلمتراش، ابزاری برای به هم زدن و مخلوط کردن لیقه و مرکب و …

آموزشگاه آفتاب برگزار کننده انواع کلاسهای خوشنویسی و زیبانویسی از صفر تا صد